Parsiyel Taşımacılığı

Lojistikte Mükemmeli Arayanların Tercihi

parsiyeltasimacilik

Parsiyel taşımacılık, bir taşıma aracının yükünü birden fazla gönderici veya alıcıya ait farklı yüklerle paylaşarak gerçekleştirilen bir taşıma yöntemidir. Bir diğer adıyla kısmi yük taşımacılığı olarak da bilinir.

Parsiyel taşımacılık, yük taşıma aracının kapasitesini tam olarak kullanmadığı durumlarda tercih edilen bir yöntemdir. Bir araçta yer kalmış olabilir veya taşınacak yük miktarı aracın kapasitesini aşmayabilir. Bu durumda, taşıma aracı paylaşımlı olarak kullanılır ve farklı göndericiler veya alıcılar arasında yükler bir araya getirilerek taşınır.

Parsiyel Taşımacılığın Temel Özellikleri

01

Maliyet Avantajı

Parsiyel taşımacılık, yük sahiplerine taşıma maliyetlerini düşürme imkanı sunar. Taşıma aracının kapasitesi daha efektif bir şekilde kullanılarak, yük sahipleri sadece kendi yükleri için ödeme yaparlar. Dolayısıyla, tam yük taşımacılığına kıyasla daha ekonomik bir seçenektir.
02

Esneklik

Parsiyel taşımacılık, taşıma aracının kapasitesi ve rotası doğrultusunda esneklik sağlar. Göndericiler veya alıcılar, taşıma aracının güzergahına uygun olan parçaları taşımak için anlaşabilirler. Bu, farklı yüklerin aynı sevkiyatla birleştirilerek verimli bir taşıma planlaması yapılmasını sağlar.
03

Hızlı Teslimat

Parsiyel taşımacılık, yüklerin doğrudan hedef noktalarına ulaştırılmasını sağlar. Yüklerin ara noktalarda veya depolarda beklemesi gerekmez, bu da daha hızlı teslimat sürelerine olanak tanır.
04

Paylaşılan Risk

Parsiyel taşımacılıkta, taşıma aracı farklı yük sahipleri arasında paylaşıldığından, riskler de paylaşılır. Taşıma aracının bir arıza yaşaması veya gecikme yaşanması durumunda, yalnızca bir gönderici veya alıcı etkilenirken, diğerleri etkilenmez.

Parsiyel taşımacılık, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için avantajlı bir seçenektir. Yük sahipleri, taşımalarını daha verimli ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirebilirken, taşıma araçlarının da kapasitesi tam olarak kullanılmış olur.

Hizmetlerimiz

Lojistikte Profesyonel Çözümler

+90 533 653 75 34

Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak ve proje bazlı çalışmak için bize ulaşabilirsiniz.